Nowości w rodzinie urządzeń Catena

05 Sierpień 2020

Z początkiem 2020 r. do oferowanej przez firmę Xeikon Prepress cyfrowej naświetlarki ThermoFlexX Catena-E dołączyły dwa nowe produkty - wymywarka Catena-W oraz urządzenie do suszenia i doświetlania płyt Catena-DL.

Odkąd Xeikon Prepress dołączył w 2015 roku do rodziny Flint Group, specjaliści z obydwu firm mieli możliwość połączenia sił w celu opracowania w pełni zoptymalizowanego środowiska działu prepress, w tym sprzętu i płyt. Dzięki swej ścisłej współpracy i wymianie doświadczeń, stworzyli niezrównany w branży zespół ekspertów, których wiedza i profesjonalizm zaowocowały stworzeniem rozwiązań z rodziny Catena, które już zachwycają pierwszych użytkowników.

Wymywarka Catena-W została zaprojektowana tak, by zapewnić najwyższą wydajność. Zostało to osiągnięte dzięki zastosowaniu unikalnego sposobu wyrównywania  płyt, zapobiegającemu nierównomiernemu wymywaniu w trakcie przesuwu i na wyprowadzeniu oraz zaawansowanemu systemowi ich kolejkowania. Zastosowane rozwiązania pozwalają na to, by wymywane płyty wielkoformatowe, był obsługiwane w prosty sposób tylko przez jednego operatora, a dzięki minimalnym odstępom między kolejnymi płytami osiągać maksymalną wydajność procesu.

Bart Wattyn, dyrektor ds. badań i rozwoju firmy Xeikon, wyjaśnia:

Od samego początku nasze systemy ThermoFlexX były projektowane tak, by za pomocą automatyzacji i najnowocześniejszych technologii wspomóc naszych klientów. Wiedząc z jakimi problemami borykają się na co dzień, takimi jak obsługa narażonych na uszkodzenia wielkoformatowych płyt fleksograficznych, opracowaliśmy system Flextray z całkowicie automatycznym załadunkiem i rozładunkiem. Pozytywny odzew, jaki otrzymaliśmy, był ogromny! W efekcie w 2019 r. zaprezentowaliśmy system naświetlania diodami LED Catena-E z systemem automatycznego podawania płyt z naszych systemów CtP ThemoFlexX. Kolejny etap - obróbka płyt (wymywanie) stanowiło dodatkowe wyzwanie, dlatego za kolejny cel przyjęliśmy opracowanie takiego rozwiązania, które umożliwiłoby operatorowi obsługę dużych płyt, bez konieczności dotykania ich „mokrej powierzchni” zaraz po procesie wymywania.

Ponadto, Catena-W pracuje w zamkniętym środowisku, dzięki czemu na zewnątrz wydobywają się minimalne ilości oparów wymywacza, co korzystnie wpływa bezpieczeństwo pracy operatorów.

Innowacyjnych rozwiązań dostarcza także drugie urządzenie do obróbki płyt fleksograficznych – Catena-DL, przeznaczone do suszenia i doświetlania płyt. Zastosowano w nim automatyczny podnośnik, umożliwiający łatwe i bezpieczne przenoszenie dużych płyt z wózka transportującego do szuflad suszarni i dalej do części doświetlającej Z zachowaniem głównej zasady nie dotykania powierzchni płyty przed procesem doświetlania. Podsumowując Catena-DL jest rozwiązaniem zautomatyzowanym, wydajnym, cichym oraz bezpiecznym. Podobnie jak Catena-W ogranicza także ilość wydobywających się na zewnątrz oparów, a dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań w napędzie, wymaga znacznie mniej konserwacji niż inne urządzenia dostępne na rynku.