Powrót do listy

Wysokowydajne plotery firmy swissQprint

Wielkoformatowy druk cyfrowy, choć z nazwy kojarzony głównie z wydrukami podłoży o dużych formatach, coraz częściej zaczyna być stosowany także w znakowaniu drobnych detali przemysłowych i reklamowych. U podstaw tego zastosowania leży rosnąca wydajność dużych ploterów, przekraczająca już bardzo często 100 m2/h, niższe koszty eksploatacji w porównaniu z małymi drukarkami cyfrowymi,    a także mniejsze obłożenie kadrowe, połączone coraz częściej z możliwościami automatyzacji produkcji, dzięki zastosowaniu m.in. robotów podających detale do zadruku.

Plotery wielkoformatowe z powodzeniem stosowane są już w zadruku takich detali jak: medale, szklane statuetki, etui do telefonów, opakowania reklamowe z tworzyw i metalu, a także notesy i kalendarze książkowe, w nakładach zwykle od kilkuset do nawet kilku tysięcy sztuk. Coraz chętniej po te rozwiązania sięgają także takie branże, jak: samochodowa, architektoniczna, medyczna, zabawkarska, czy RTV-AGD.

Szwajcarska firma swissQprint jest liderem w produkcji wysokowydajnych ploterów UV-LED, które dzięki bardzo precyzyjnemu wykonaniu zapewniają znakowanie z najwyższą jakością, przy optymalnym wykorzystaniu całego stołu roboczego (2 x 2,5 m lub 2 x 3,2 m).

Możliwość praktycznie nieprzerwanej produkcji zapewnia funkcja tandem, pozwalająca na układanie materiałów na stole do drukowania zarówno z przodu, jak i z tyłu maszyny.

Gdy trwa drukowanie na jednej stronie, operator układa detale na drugiej i odwrotnie, przez co minimalizuje przestoje produkcyjne. Przy szybkim trybie druku utrzymanie odpowiedniej wydajności ułatwia zastosowanie matryc/szablonów, na których układane są wcześniej detale, a na stół roboczy plotera trafia od razu kilkadziesiąt, a nawet kilkaset detali gotowych do zadruku. 

Prawdziwą skalę wydajności pokazuje porównanie pracy plotera swissQprint Impala 3, o stole roboczym 2 x 2,5 m. i prędkości pracy 48 m2/h (w trybie wysokojakościowym) z popularnym małoformatowym ploterem o stole roboczym 500 x 700 cm i prędkości druku 4 m2/h : ploter wielkoformatowy Impala 3 pozwala w ciągu jednej godziny zadrukować tyle detali, ile 12 ploterów półformatowych. Jeżeli dodamy do tego oszczędności czasu związane z brakiem konieczności zatrzymania plotera na moment układania detali i wielokrotnym uruchamianiem procedury druku na małym ploterze, proporcja ta zwiększa się jeszcze o kilkadziesiąt procent.

Niższe koszty zadruku, wynikające z różnicy cen tuszy dopełniają tylko pakiet korzyści, związanych z zastosowaniem plotera wielkoformatowego w produkcji przemysłowej.