Powrót do listy

Lasery CO2 do obróbki laminatów i innych materiałów opakowaniowych

Urządzenia laserowe niemieckiej firmy Micro Laser Technology (MLT) znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle opakowaniowym (na artykuły spożywcze, napoje i produkty farmaceutyczne), przemyśle przetwórstwa tytoniu i papieru oraz motoryzacyjnym.

W zakresie szeroko pojmowanej obróbki tnącej materiałów papierniczych i opakowaniowych najczęściej stosowane są lasery CO2, które wykorzystuje się w takich procesach, jak:

  • zmiana struktury materiału poprzez nacinanie, drążenie, usuwanie części warstw - głównie dla osiągnięcia efektu easy open - na opakowaniach do kawy, zup, sosów, proszków do prania itp. Laser nie uszkadza wewnętrznej warstwy i nie powoduje tym samym rozszczelnienia opakowania.

            

  • mikroperforowanie materiałów, głównie opakowań typu MAP (Modified Atmosphere Packaging), których zastosowanie wydłuża trwałość artykułów żywnościowych, np. warzyw, owoców.

W mikroperforowane opakowania pakowane są też potrawy, przygotowane w kuchenkach mikrofalowych. Innym zastosowaniem jest np. perforacja laserowa papierosów. Laser umożliwia mikroperforację o wielkości otworów poniżej 100 µm.

 

  • znakowanie opakowań – numerowanie, kody kreskowe, zabezpieczenia przed podrabianiem, logo producenta. Unikalne kody mogą być z dużą dokładnością nanoszone przez laser na opakowania z tworzyw, tektury czy puszki aluminiowe i to z prędkością do kilkunastu metrów na sekundę.

 

 

 

 

 

 

 

  • cięcie materiałów - wycinanie kształtów m.in. znaczków pocztowych, cięcie grubych materiałów opakowaniowych, jak tektura czy folia termoformowalna. Moduły laserowe można wmontowywać w urządzenia konwertujące takie, jak bobiniarki czy slotery.

 

 

 

 

 

 

Przewaga laserów nad konwencjonalnymi urządzeniami do obróbki materiałów opakowaniowych objawia się przede wszystkim w: dokładnościach mikro-perforacji i nacinania, trudnych do osiągnięcia na konwencjonalnych maszynach, dużej prędkości pracy, niewielkich rozmiarach, możliwości integracji z liniami produkcyjnymi.

Przykłady zastosowań laserów CO2 w przemyśle opakowaniowym – easy open: