Back to list

Farby do tampondruku

W technice tampondruku znajdują zastosowanie zarówno transparentne, jak i kryjące farby do tampondruku w wielu różnorodnych typach i odcieniach.

W zależności od materiału, z jakiego wykonany jest detal, do nadruku muszą zostać użyte, odpowiednie farby, które dzielimy na jedno- lub dwuskładnikowe (rozpuszczalnikowe) oraz farby UV.

  • Farby jednoskładnikowe - schną w procesie fizycznym dzięki odparowywaniu rozpuszczalnika
  • Farby dwuskładnikowe - oprócz fizycznego procesu schnięcia zachodzi również reakcja sieciowania.
  • Farby UV do tampondruku - posiadają jedynie niewielką domieszkę rozpuszczalnika. Schnięcie wywołane jest światłem UV.
  • Farby RDF do tampondruku rotacyjnego - posiadają jedynie niewielką domieszkę rozpuszczalnika. Schnięcie wywołane jest światłem UV.

Nasz serwis obejmuje doradztwo, próbki farb do wykonania nadruku na produktach klienta, jak również gwarantuje dostarczenie wymaganej przez klienta ilości farb w specjalnych odcieniach.

Wspieramy klienta przy wyborze odpowiedniego odcienia koloru oraz typu farby. W zależności od rodzaju powierzchni i materiału wybór typu farby jest decydujący dla uzyskania odpowiedniego odcienia i trwałości nadruku.

 

ZOBACZ TABELĘ ZASTOSOWAŃ I WŁAŚCIWOŚCI FARB TAMPONDRUKOWYCH
 

Farby standardowe:

12 standardowych typów farb dostępnych w wyłącznej ofercie firmy TAMPOPRINT® AG. Są to farby: HS, L, LC, M, N, O, Q, R, RDF, S, U-HF, UV-RDF.

Opracowane wraz z czołowymi producentmai Farb, są one idealnie dopasowane do technologii tampondrukowej.

23 standardowe odcienie farb (wymieszane z farb standardowych i specjalnych), zabezpieczają szeroką gamę zastosowań. Obejmują także odcienie dla druku 4-kolorwego z rastrem (CMYK – za wyłączeniem Farb C i E), a także kolory złoty i srebrny.

Nasza mieszalnia korzysta ze wzorników RAL i Pantone, na życzenie możemy mieszać także na podstawie systemu HKS.

 

Laboratorium farb oraz farby specjalne:

Docelowy odcień kolorystyczny jest mieszany w laboratorium na bazie próbki farby, lub specyfikacji Klienta.

Farby mieszane na życzenie klienta w systemach odcieni RAL, PMS, NCS, HKS K (połysk), HKS (N).

Wszystkie typy farb pochodzą z naszego asortymentu farb do druku.

 

Farby do tampondruku rotacyjnego:

W pełni sprawdzony typ farby "RDF" do tampondruku rotacyjnego, przy którego opracowaniu jako podstawa służyły doświadczenia uzyskane z naszymi będącymi od lat na rynku typami farb "P" i "R".

Może być używana jako farba 1- oraz 2-składnikowa i odpowiada wymaganiom normy EN 71.

  •  dobre krycie na powierzchniach ciemnych
  •  niższe koszty farb i inwestycji
  •  dłuższy czas schnięcia

 

Rozcieńczalniki „RDF”:

  •  VDL-RDF rozcieńczalnik wolnoschnący
  •  VDS-RDF rozcieńczalnik szybkoschnący

 

Farba do tampondruku "UV-RDF" do prac rastrowych (CMYK):

Farba ta wyróżnia się znacznie mniejszą zawartością rozpuszczalników w porównaniu do innych farb UV używanych do tampondruku.

Farba UV oferowana jest w następujących odcieniach: biała / czarna, standardowe farby kolorowe 02-23, CMYK , złota / srebrna, lakier bezbarwny. Ponadto na życzenie mogą zostać wymieszane kolory specjalne. Farba UV jest wymieszana w postaci gotowej do drukowania, tzn. że w zasadzie nie potrzeba dodawać już rozpuszczalnika. W razie potrzeby do dyspozycji pozostaje jednak odpowiedni dodatek.

Używając farb UV można zaoszczędzić czas i koszty procesu suszenia, a z uwagi na fakt, że nie ma tu miejsca odparowywanie rozpuszczalników, przez dłuższy czas można drukować stałe odcienie barw, co szczególnie jest ważne w przypadku druku w fotograficznej jakości (CMYK).

Ponadto farby UV wykazują lepsze właściwości przyczepności niż farby rozpuszczalnikowe i tym samym, szczególnie w przypadku materiałów trudnych do zadruku, stanowią interesującą alternatywę na przyszłość.

Niezależnie od tego, jak interesujący jest tampondruk z użyciem farb UV, to nadal będą istnieć obszary, gdzie korzystniejsze będzie zastosowanie farb rozpuszczalnikowych.